Balances and Scales
Filtered Search Results
OHAUS™ Ranger™ 3000 Compact Bench Scales
Eliminate wait time with rapid stabilization. The Ranger 3000™ Compact Bench Scale is tough, dependable, fast and precise.
| Width (English) | 12.2 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 32.7 cm |
| Length (English) | 12.9 in. |
| Width (English) Pan | 11.8 in. |
| Width (Metric) | 31.1 cm |
| Includes | Weigh-below hook, integral transportation handle, menu lock switch, adjustable leveling feet, 3 LED (yellow, green, red) check weighing lights, AC power |
| Format | Gram, kilogram, ounce, pound |
| Battery Life | 210 Hr. |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Width (Metric) Pan | 30 cm |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | RS232 |
| Length (English) Pan | 8.9 in. |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2008, NIST Handbook 44 (NTEP CC 13-022), (AM-5907C), OIML R76-1 (R76/2006-NL1-12.46), (Class 3, nmax 3000), CSA C22.2 61010-1, UL 61010-1, FCC Part 15 Class A, IEC 61326-1 |
| Length (Metric) Pan | 22.5 cm |
| Weight (Metric) | 4.2 kg |
| Height (English) | 4.6 in. |
| Height (Metric) | 11.7 cm |
| Electrical Requirements | 100/240 V 50/60 Hz |
| Automation Interface | 5 Mechanical keys |
| Stabilization Time | 1 sec. |
| Material | ABS Plastic, Stainless Steel |
| Calibration | External, with user selectable calibration weight value |
| Battery Type | Internal rechargeable lead acid battery |
| Type | Ranger™ 3000 Compact Bench Scale |
| Dimensions (L x W x H) | 12.9 x 12.2 x 4.6 in. (32.7 x 31.1 x 11.7 cm) |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (English) | 14°F to 104°F |
| Weight (English) | 9.2 lb. |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to +40°C |
Sartorius™ Entris™ II Essential Analytical Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Entris™ II Essential line of balances offers highly accurate results via monolithic weigh cell technology, fastest stabilization time in its class using state-of -the-art weighing sensors and high chemical resistance.
| Height (Metric) | 345 mm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100/240 VAC (±10%) |
| Length (Metric) | 317 mm |
| Readability | 0.1 mg |
| Stabilization Time | 1.5 sec. |
| Material | PBT, Glass, Stainless Steel |
| Width (Metric) | 219 mm |
| Includes | Weighing pan, Pan support, Power supply unit with country-specific adapters, Draft shield, For models with analytical draft shield |
| Repeatability | 0.1 mg |
| Type | Analytical Balance |
| Legal for Trade | Class I |
| Display Type | Intuitive Graphic Touch Technology |
| Connection Type | 9 Pin USB C |
| Model | Analytical Balances |
| Certifications/Compliance | CSA number 80000336/CE certificate |
METTLER TOLEDO Standard MA-P Precision Balance
METTLER TOLEDO Standard MA-P Precision Balances are simple to operate and portable for on-the-go weighing, without compromising on accuracy or performance.
| Electrical Requirements | 100/240 V, 50/60 Hz, or 8 AA Batteries |
|---|---|
| Type | Precision Balance |
| Legal for Trade | No |
| Display Type | Touchscreen |
| Connection Type | USB-A, RS232 |
| Material | PBT |
OHAUS™ Adventurer™ Analytical Balances
Delivers stable and reliable weighing results for routine weighing tasks.
| Weight (Metric) Shipping | 7.8 kg |
|---|---|
| Electrical Requirements | AC Adapter Input: 100/240 V 0.3 A 50/60 Hz |
| Readability | 0.0001 g |
| Stabilization Time | ≤3 sec. |
| Material | Metal Base, ABS Top Housing, Stainless Steel Pan |
| Sensitivity Drift | 1.5 ppm/°C |
| Diameter (Metric) Outer Pan | 90 mm |
| Repeatability | ±0.0001 g |
| Type | Analytical Balance |
| Display Dimensions | 109 mm |
| Display Type | Touchscreen |
| Linearity | ±0.0002 g |
| Temperature Range (English) | 50°F to 86°F |
| Weight (English) | 11.3 lb. |
| Certifications/Compliance | Product Safety: CSA C22.2 No. 61010-1, UL 61010-1, |
| Temperature Range (Metric) | 10°C to 30°C |
| Weight (Metric) | 5.1 kg |
METTLER TOLEDO Standard LA Analytical Balance
METTLER TOLEDO Standard LA Analytical Balances have a precise weigh cell and external adjustment. The bright, backlit LCD display is equipped with 3 built-in applications for piece counting and dynamic weighing.
| Electrical Requirements | 100/240 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Type | Analytical Balance |
| Legal for Trade | No |
| Readability | 0.1 mg |
| Display Type | Backlit LCD |
| Connection Type | USB-A, RS232 |
| Stabilization Time | 3 sec. |
| Material | Aluminum, ABS |
OHAUS™ Valor™ 3000 Xtreme Portable Scale
Compact portioning scale offers high precision and extreme durability for the harshest environments
| Height (Metric) | 7.7 cm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100/120 V 50/60 Hz |
| Width (English) | 7.3 in. |
| Length (Metric) | 21.8 cm |
| Automation Interface | 3 Mechanical switch |
| Length (English) | 8.5 in. |
| Stabilization Time | 3 sec. |
| Material | Stainless Steel |
| Calibration | Digital external span calibration |
| Width (Metric) | 18.6 cm |
| Battery Type | 4 C |
| Type | Valor™ 3000 Xtreme Portable Food Portioning Scale |
| Dimensions (L x W x H) | 8.5 x 7.3 x 3 in. (21.8 x 18.6 x 7.7 cm) |
| Format | Gram, kilogram, pound, pound: ounce (fractional), fluid ounce (Water) |
| Display Type | LCD |
| Voltage | 100/120 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (English) | 32°F to 104°F |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to 40°C |
| Height (English) | 3 in. |
OHAUS™ Explorer™ Analytical Balances
The Explorer risen to the next level of ingenuity; expanding on its modern features and design to offer unmatched functionality.
| Height (Metric) | 35 cm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100/240 V 50/60 Hz |
| Depth (English) | 15.5 in. |
| Width (English) | 9.1 in. |
| Readability | 0.0001 g |
| Automation Interface | Touchscreen |
| Material | ABS Plastic, Stainless Steel, Glass |
| Width (Metric) | 23 cm |
| Sensitivity Drift | 1.5 ppm/°C |
| Repeatability | <±0.0001 g |
| Sample Size | 120 g |
| Format | Gram, milligram, kilogram, carat, ounce, troy ounc |
| Display Type | Color Graphic |
| Depth (Metric) | 39.3 cm |
| Width (Metric) Pan | 9 cm |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | RS-232, USB, Optional Ethernet or 2nd RS232 |
| Amperage | 0.6 A |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (English) | 50°F to 86°F |
| Weight (English) | 15.2 lb. |
| Certifications/Compliance | NIST, AM-5847, IEC/EN 61010-1:2010, CAN/CSA-C22.2, |
| Temperature Range (Metric) | 10°C to 30°C |
| Weight (Metric) | 6.9 kg |
| Height (English) | 13.8 in. |
METTLER TOLEDO Standard MA Legal for Trade Analytical Balance
METTLER TOLEDO Standard MA Legal for Trade Analytical Balances are highly accurate, efficient, simple to operate and designed with robust construction for proven long lasting performance.
| Electrical Requirements | 100/240 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Type | Analytical Balance |
| Legal for Trade | Class I |
| Display Type | Touchscreen |
| Connection Type | USB-A, RS232 |
| Material | Metal, PBT |
OHAUS™ Pioneer Px Analytical Balances
The Pioneer Px Balance offers high accuracy and repeatability for applications in laboratory, industrial and education settings. Features a second line display for additional information and connectivity for easy communication.
| Height (Metric) | 331 mm |
|---|---|
| Electrical Requirements | Power Input: 100/240 V ∼200 mA 50/60 Hz 12/18 VA Power Output: 12 VDC 0.5 A |
| Warranty | 2 Years |
| Length (Metric) | 321 mm |
| Readability | 0.0001 g |
| Stabilization Time | 4 sec. |
| Material | Cast Aluminim Base, Plastic Top Housing |
| Width (Metric) | 209 mm |
| Includes | Draftshield |
| Repeatability | ±1 Division |
| Leveling | Integrated level bubble |
| Display Type | 2-line Backlit LCD |
| Linearity | ±2 Divisions |
| Voltage | 50/60 Hz |
| Connection Type | RS232,USB |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Certifications/Compliance | Electromagnetic Compatibility: IEC/EN 61326-1 Class B, Basic Environments; FCC Part 15 Class A; Canada ICES-003 Class A, CSA |
| Weighing Modes | Basic Weighing, Parts Counting, Percent Weighing, Animal Weighing, Density Determination |
| Weight (Metric) | 4.5 kg |
Sartorius Entris™ II Advanced Precision Balances
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Over 38 different models offer various benefits such as real-time level support, integrated protection systems, CalAuditTrail, a graphic touch display, and 13 built-in application programs
| Type | Balance |
|---|---|
| Display Type | Intuitive Graphic Touch Technology |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | D-sub connector, 9-pin; USB UTL; USB Device |
| Amperage | 0.2 A |
| Model | Electronic Precision Balance |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Material | Glass, PBT, Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | CE Certificate, CSA for Canada |
Sartorius™ Entris™ II Essential Precision Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Entris™ II Essential line of balances offers highly accurate results via monolithic weigh cell technology, fastest stabilization time in its class using state-of -the-art weighing sensors and high chemical resistance.
| Includes | Pan support, Frame draft shield, Power supply unit with country-specific AC adapters, Operating Instructions, Shock absorber |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100 to 240 VAC (±10%) |
| Display Type | Intuitive Graphic Touch Technology |
| Connection Type | 9 Pin USB C |
| Model | Electronic Toploading Balances |
| Material | PBT, Glass, Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | CSA number 80000336/CE certificate |
| Width (Metric) | 219 mm |
Mettler Toledo™ Analytical Individual Weights: ASTM™ Class 1
Low magnetic permeability and high corrosion resistance for reliable stable values
| Classification | ASTM Class 1 |
|---|---|
| Packaging Quantity | 1 |
| Quantity | Each |
| Material | Stainless Steel |
| Density | 7.9kg/dm3 at 20°C |
METTLER TOLEDO™ XPR Excellence Micro-Analytical Balance
XPR Excellence Micro-Analytical Balances ensure highly accurate mass determination of very fine samples with an automated draft shield and balance ready StatusLight, that signals when it's safe to weigh. User guidance within the color touchscreen minimizes errors and simplifies daily weighing tasks.
| Type | Analytical Balance |
|---|---|
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
METTLER TOLEDO™ Excellence XPR Precision Balance, Standard Weigh Pan
Excellence XPR Precision Balances provide FACT automatic adjustment, leveling guidance, LabX software compatibility and exceptional user management within the detachable 7-inch color touchscreen. The SmartPan Pro weigh pan design eliminates air current risks and increases repeatability accuracy.
| Readability | 0.1 g |
|---|---|
| Display Type | Color Graphic |
| Connection Type | USB, LAN, RS232 compatible |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR Part 11 |
OHAUS™ Pull-Spring Scales
Designed to deliver reproducible results time after time, perfect for general weighing, force experiments, action-reaction demonstrations and much more. The Ohaus Demonstration Spring Scales offers a large faceplate for easy viewing.
| Display Type | Analog |
|---|